Minęło 100 lat od chwili, gdy narodził się pomysł utworzenia klubu sportowego na terenie podkrakowskiego Podgórza. Nastoletni chłopcy, grający w szmacianą piłkę na podgórskich łąkach marzyli aby założyć, jak to nazwali, „prawdziwy” klub sportowy. Idea dojrzała pod koniec 1919 roku. Zebranie założycielskie odbyło się 1.01. 1920 roku. Kapitanem drużyny został Rudolf Lowas - jedyny właściciel „prawdziwej piłki”.

Nie wiedzieli wówczas, że ich klub przetrwa 100 lat i zostanie jednym z największych w Krakowie, że to oni uratują dorobek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, z którym połączą się w 1923 roku. Nie przypuszczali, że klub święcić będzie dalej międzynarodowe sukcesy w innych dyscyplinach, kiedy już po piłce nożnej w Koronie dawno zniknie ślad.

Miano „Korony” nie wiązało się od początku z drużyną podgórzan. Początkowo klub występował pod nazwą „Polonia”. Gdy jednak okazało się, że w Krakowie klub o tej nazwie już istniał, 22 kwietnia 1920 roku w trakcie posiedzenia sześcioosobowego grona działaczy, dla kształtującej się formacji piłkarskiej zaproponowano nazwę KS „Korona” i zgłoszono akces przystąpienia do P.O.Z.P.N.
archiwum sekcji pływackiej do ściągnięcia