Klikając “Akceptuj”, wyrażasz zgodę na przechowywanie plików cookie na swoim urządzeniu w celu usprawnienia nawigacji w witrynie, analizowania korzystania z witryny i wspomagania naszych działań marketingowych. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z naszą Polityką prywatności.
Gimnastyka kobiet w Koronie wywodzi się z podgórskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Klub piłkarski Korona po trzech latach działalności, w 1923 r, na skutek problemów z brakiem własnego boiska i dostępu do potrzebnych obiektów sportowych, postanawia przyłączyć się do „Sokoła”, stając się autonomiczną sekcją pod nazwą Sokoli Klub Sportowy „Korona”.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.
Historia sekcji
Przeczytaj o korzeniach klubu sportowego Korona. Zobacz jak zaczęła się historia na podgórzu w Towarzystwie Gimnastycznym "Sokół". Dowiedz się jak Korona stworzyła autonomiczną sekcję, która odniosła międzynarodowe sukcesy. Przeczytaj o tym jak pomimo wyzwań związanych z infrastrukturą, klub nieustannie dąży do zapewnienia gimnastykom odpowiednich warunków, kontynuując tradycję sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej.
Gimnastyka kobiet w Koronie wywodzi się z podgórskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
Klub piłkarski Korona po trzech latach działalności, w 1923 r, na skutek problemów z brakiem własnego boiska i dostępu do potrzebnych obiektów sportowych, postanawia przyłączyć się do „Sokoła”, stając się autonomiczną sekcją pod nazwą Sokoli Klub Sportowy „Korona”.
Osiągnięcia
Międzynarodowe osiągnięcia Sokoła-Korony rozpoczynają się w 1938 roku, na mistrzostwach świata w Pradze, kiedy Urszula Stępińska zdobywa brązowy medal w punktacji drużynowej.
Kilka lat później, podczas wojny zostaje ona zamordowana przez okupantów.
Po wojnie, gimnastyka szybko wraca do prowizorycznie odbudowanego budynku klubowego. Już po pięciu latach, w roku 1950 podczas Mistrzostw Świata w Bazylei, gimnastyczka Korony Helena Rakoczy zwycięża zostając mistrzynią świata i zdobywając cztery złote medale oraz jeden brązowy. Tak wielki sukces nie został powtórzony już nigdy w historii gimnastyki polskiej.
Kolejne osiągnięcia notuje Honorata Marcińczak – Mroczek. Reprezentuje ona Polskę w Olimpiadzie w Helsinkach 1952r, a następnie na Mistrzostwach Świata w Rzymie w 1954 r.
Na arenie ogólnopolskiej sukcesy odnosi także Marta Stępińska. Obie panie zostaną później trenerkami w Koronie.
Kolejne sukcesy przypadają na lata 1960 – 66, kiedy Danuta Putaj, Halina Pyrek i Ewa Korcela zdobywając kilkakrotnie złote i srebrne medale mistrzostw Polski w najwyższych kategoriach i powołane są do kadry narodowej. W 1966 roku Danuta Putaj reprezentuje Polskę w Mistrzostwach Świata w Dortmundzie. W latach siedemdziesiątych czołową polską gimnastyczką, powołaną do kadry narodowej jest Ewa Micek.
Problemy
Następne lata to obniżenie poziomu spowodowane przestarzałą bazą treningową. W oddanych nowych budynkach klubowych, sekcjom gimnastycznym przypadły dwa ciasne pomieszczenia, przy czym jedno z nich jest zbyt niskie nawet do treningów młodzieży. Ponadto sprzęt, na którym trenują pamięta jeszcze czasy Sokoła. W takich warunkach nie sposób bezpiecznie uczyć coraz trudniejszych i ryzykownych elementów. W efekcie tych problemów gimnastyka utrzymuje się na poziomie juniorów i juniorów młodszych.
W drugiej części lat osiemdziesiątych i w latach dziewięćdziesiątych XX w następuje ożywienie w gimnastyce. Pojawiają się nowe utalentowane zawodniczki. Pierwsze sukcesy odnosi Jolanta Fraś. Następnie medale mistrzostw Polski w najwyższych kategoriach uzyskują: Karolina Klamka, Dorota Sacha, Paula Koza, a w klasach młodszych Anna Giemza i Katarzyna Bętkowska. Dorota Sacha startuje w mistrzostwach Europy w Paryżu w 2000 roku, a Paula Koza w Mistrzostwach Europy w Amsterdamie w 2004 r.
Kolejne sukcesy
Największe, jednak sukcesy od czasu naszych olimpijczyków z lat pięćdziesiątych odnosi Joanna Litewka. W 2007 roku zdobywa złoty medal w pucharze Świata w kategorii skok. Reprezentuje Polskę w mistrzostwach Świata w USA w 2003 i w Stuttgarcie w 2007 roku, w Mistrzostwach Europy w Clermont – Ferrad w 2004 roku, w Grecji w 2006, w Amsterdamie w 2007 w Mediolanie w 2009, startuje na Uniwersjadzie w Belgradzie w 2009 r. Jest wielokrotną mistrzynią Polski seniorek na różnych przyrządach.
Lata 2009 – 2019 to żmudna praca nad budową systemu szkolenia i finansowania sekcji, tak aby zapewnić jej stabilność działania, szerokie nabory, odpowiednich szkoleniowców, możliwość osiągnięcia sukcesów. Przy współpracy z pobliską szkołą nr 26, powstała klasa gimnastyczna. Dzięki temu znacznie wzrosła liczba ćwiczących. Do sekcji wrócili jej byli zawodnicy, tym razem w roli szkoleniowców. Wreszcie mamy szeroką kadrę, zabezpieczenie finansowe i bardzo wielu zawodników. Są też złote medale Mistrzostw Polski w kategoriach juniorów młodszych. Niestety nieodpowiedni obiekt, jakim dysponujemy powoduje, że najlepsi odchodzą do Wisły i AZS, gdzie mogą ćwiczyć w kategoriach juniorskich i seniorskich. Aby w ramach KS KORONA mogli ćwiczyć juniorzy i seniorzy, potrzebny jest już tylko ostatni czynnik: odpowiednia sala treningowa. Następne lata, to praca nad rozwiązaniem tego problemu.
Serwisy społecznościowe